عيد ولايت مبارک

7xy1tux.jpg

با مطالعه تاريخ اديان و مشاهده عملكرد پيامبران و پايه گذاران مكاتب فكري و عقيدتي به درستي درمي يابيم: هنگامي كه رسولي الهي، يا متفكري صاحب مكتب، دين يا نهضتي فكري پايه گذاري مي كند، شخصي امين و قابل اعتماد را به عنوان كمك و ياور خود انتخاب مي كند كه در همه دوره رسالت خويش هم پا و همراه او باشد و پس از او دين و تفكرِ پايه گذاري شده را رهبري كند. اگر كسي مطمئن و واجد صلاحيت نباشد كه افكار رهبر و پايه گذار مكتب را گسترش دهد و براي آن دلسوزي كند، حركتي كه آغاز شده عملا از بين خواهد رفت. در همه اديان و همه مكاتب فكري ، وصي و جانشين ويا دستياري وجود داشته كه پيامبر يا پايه گذار نهضت را در زمان حياتش ياري مي كرده و پس از دوران حيات او ادامه دهنده مسيرش بوده.در واقع كار  وصي، حفظ نمودن دين از تحريف و آسيب دشمنان دين بوده وگاهي به مراتب رسالتي سخت تر از پيامبر داشته اشت.بنابراين هر پيامبري براي انتخاب وصي و جانشين خود امتحانات دشواري در نظر مي گرفتند و شخص مورد نظر را از هر لحاظ مي آزمودند تا از استقامت، شجاعت، بردباري، جهاد با نفس، و امين بودن وصي خود اطمينان يابند.

پيامبر دين اسلام، حضرت رسول (صلي الله عليه و آله و سلم ) در چند موضع حساس در دوره هاي مختلف زندگي، كاملترين مرد عرب ( علي بن ابيطالب عليه اسلام را ) به عنوان وصي و جانشين خود معرفي كردند، و علي عليه اسلام نه تنها در دوره هاي متفاوت، توسط شرايط سخت گوهر وجودي خود را آشكار ساخت بلكه او كسي است كه رسول خدا مي فرمايد : اي علي، پس از من اهل ايمان به توسط وجود ،تو امتحان مي شوند. علي عليه اسلام نه تنها وصي و جانشين پيامبر آخرالزمان، بلكه ميزان تميز خير و شر است.

علي عليه السلام، اولين مرد عرب بود كه ايمان خود را به پيامبر اظهار كرد. بارها مشاهده كرده ام به اشتباه گفته مي شود: علي عليه اسلام اولين مردي بود كه به پيامبر ايمان آورد.

آيا قبل از دعوت رسول خدا به اسلام علي عليه السلام ايمان نداشت؟

علي و ايمان دو جزء لاينفك و جداناشدني اند. علي همان ايمان و ايمان جزئي از علي عليه اسلام است.

از بدو خلقت، خداوند ايمان و ولايت را با علي عليه السلام آفريد و آنگاه كه رسول خدا دعوت به اسلام فرمود علي عليه اسلام اولين مرد بود كه ايمان خود را آشكار ساخت.

شايسته ترين وصي، نزديكترين خويشاوند به رسول خدا و معتمد ترين خلق براي پيامبر آخرالزمان هم او بود كه هر قلمي از وصف معرفتش عاجز است.

در چنين روزي است كه خداوند وصي و ادامه دهنده راه  پيامبر اسلام را به همگان معرفي مي كند و با اين كار، رسالت رسول خدا كامل مي شود.

قلم و معرفت ما نه تنها در وصف علي عليه اسلام بلكه در توصيف عظمت غدير هم ناتوان است. روايتي صحيحه درباره وجود علي عليه اسلام معروف است كه امام معصوم  مي فرمايد:

" لو اجمتع الناس علي حبّ علي ابن ابيطالب، لما خلق الله عزّ وجل النار"

اگر همه مردم محب علي بن ابيطالب عليه اسلام بودند، من آتش را خلق نمي كردم.

. هيچ فكر كرده ايم چرا خداوند نفرموده :" لو اعرض الناس علي المعاصي لما خلق الله عزوجل النار!"

اگر مردم از گناه اعراض مي كردند آتش را خلق نمي كردم؟!

آتش همان بغض و عداوت با علي عليه اسلام است. و ولايت علي عليه اسلام همان بهشت دنيا و آخرت است.حب علي عليه اسلام، نگه  دارنده از معاصي و بغض او جميع معاصي را در بر دارد.

الحمدلله الذي جعلنا من المتسكين بولاية علي بن ابيطالب عليه اسلام.

 

/ 21 نظر / 15 بازدید
نمایش نظرات قبلی

سلام

هادی

سلام ممنون که نظر دادی امرتون اطاعت شد لطفا شما هم منو لينک کن. ممنون يا مهدی با مهدی تا مهدی

رهپويان

هوالحي لعنت به چشمهای شورشان که شيرينی زندگيمان را تاب نياوردند....!! سري به ما بزنيد بازهم بارانیتر ازدیروزیم و چشم به راه شانه ای برای گریستن و فریاد یاعلی

عهد

بیست و یکم ذی الحجه، منزلگاه زرود زهیر نیز به خیل عاشوراییان پیوست!

محمود

عشق يعنی هرچه بينی عکس يار عشق يعنی ديده بر در دوختن عشق يعنی در فراقش سوختن عشق يعنی شعله بر خرمن زدن عشق يعنی رسم دل بر هم زدن عشق يعنی لحظه های التهاب عشق يعنی لحظه های ناب ناب عشق یعنی با پرستو پر زدن عشق يعنی آب بر آذر زدن راستي عشق واقعي چه عشقيه........عشق كوچه و خيابون؟ كه با يه تلفن عاشق ميشن و با يه اس ام اس از هم جدا؟ يا بقول يكي ميگفت ازدواجهاي اس ام اسي منجر به طلاقهاي تلگرافي ميشه...........حالا شما بگين عشق واقعي يعني چي؟ و به چه عشقي ميگن؟ حتما اين عشق نبايد فقط زمينی باشه يه عشق بايد پاك و خدايی باشه................

محمود

ادتان نموديم باشد که بنمايند!با التفات