مهدی (عج) در سوره انبیا

 اعتقاد به حضرت مهدی ریشه قرآنی دارد، در سوره انبیا آیه 105 در این خصوص مطالبی بیان گردیده است.

و لقد کتبنا فی الزبور بعد الذکر ان الارض یرثها عبادی الصالحون

ترجمه آیه: و ما بعد از تورات در زبور داوود نوشتیم که البته بندگان نیکوکار من ملک و زمین را به ارث خواهند برد.

1- کلمه ارض

به طوری که از مجموعه تفاسیر استنباط می گردد به تمامی کره زمین و جهان هستی اطلاق می شود و بندگان صالح خداوند مالک و وارث حکومت سراسر جهان می شوند.

2- کلمه زبور

زبور در اصل به معنی هر گونه کتاب و نوشته است ولی معمولا به کتاب حضرت داوود (ع) که در عهد قدیم از آن به مزامیر داوود تعبیر می شد اطلاق می گردد که مجموعه ای از نیایش ها و مناجات و اندرزهای داوود پیامبر است و این احتمال وجود دارد که زبور تمام کتب آسمانی قبل از قرآن باشد.

3- کلمه ذکر

ذکر در لغت به معنای هر چیزی که باعث تذکر و یادآوری شود میباشد که در آیه با توجه به اینکه قبل از زبور آمده است منظور تورات است و برابر تفاسیر دیگر ذکر قرآن کریم است که خود قرآن به این مطلب اشاره دارد(سوره تکویر آیه 27)

4- کلمه من بعد

در این آیه کلمه من بعد به معنی علاوه بر خواهد بود.

5-کلمه ارث

در لغت به مفهوم دست یافتن به چیزی است که بدون معامله داد و ستد و هر گونه زحمتی به دست آمده باشد که در این آیه منظور این است که صالحان حکومت جهانی را به ارث خواهند برد.

6- کلمه صالحان

در لغت به مفهوم شایسته و صلاحیت به طور مطلق است و شامل شایستگی های علمی، اخلاقی و مدیریتی می شود.

7- عبادی الصالحون

یعنی بندگان صالح و شایسته که شرایط به ارث بردن حکومت جهانی و دست یافتن به آن را تحت رهبری مصلح بزرگ، حضرت مهدی(عج) پیدا می کنند. بندگان صالح وارث همه میراث ها خواهند شد هم میراث حکومت مادی و هم میراث حکومت معنوی که در بعضی از روایات اسلامی از آنها به عنوان اصحاب و یاران حضرت مهدی (ع) نام برده شده است.

 تهیه: مهدیه پاک طینت بر گرفته از کتاب طاووس اهل بهشت

/ 9 نظر / 123 بازدید
عرفان

بازهم اولین نفر[نیشخند]

عرفان

به نکته قابل توجهی اشاره کردید[گل]

عرفان

تفسیر فوق العاده ای بود

علی

سلام وبلاگتو ديدم خيلي حال کردم هم با استايلش هم اين مورد آخري که گذاشته بودي خيلي توپ بود دمت گرم موفق باشي [چشمک] راستييييييييي يه سرم به من بزن ببين وبلاگ من چطورياس ؟ خيلي دوست دارم نظرتو بدونم البته اگه وقت کردي بيا [ناراحت] به هر حال که موفق باشي ازين به بعد سعي ميکنم مدام به وبت سر بزنم تند تند آپ کن دمتم گرممممممم [گل] راستي اگه به من لينک دادي واسم کامنت بذار منم بهت لينک بدم . c u

عجل یا مهدی (عج)

:: لعنت خدا بر وهابيت (تروريست) -::- اشغالگران خانه خدا و اهل بيت ::: قرآن کريم : زمانيکه مردم وارد دوزخ مي شوند مي گويند اگر ما گوش شنوا و چشم بينا داشتيم و از عقلمان استفاده مي کرديم جاي ما در دوزخ نبود . ::. دفاع از عقايد شيعه . برداشتن نقاب از چهره زشت وهابيون تروريست دشمن خدا :: موضوع مطالب : 01) شبهات عزاداري امام حسين (ع) 02) بررسي حديث ثقلين 03) اصحاب رده 04) سقيفه ، سر آغاز تمام اختلافات 05) عمر بن الخطاب و انكار رحلت پيامبر اسلام (ص) 06) بررسي حديث قرطاس 07) تخلف از جيش اسامه، نخستين اختلاف در بين مسلمين 08) نقش پيامبر اسلام در ايجاد وحدت بين مسلمانان 09) توسل از ديدگاه قرآن، سنت و سيره صحابه 10) مهدويت 11) تخلف از جيش اسامه ، اولين اختلاف در بين مسلمين 12) انتقاد امام علي (ع) از خلفاء 13) چرا امام علي (ع) قيام نکرد؟ 14) فتواي علماي وهابي در رابطه با تخريب قبور 15) هجوم به خانه حضرت زهرا (س) 16) افسانه خواستگاري علي (ع) از دختر ابي جهل 17) شناخت وهابيت 18) عصمت پيامبر (ص) 19) نقد و بررسي آراء ابن تيميه 20) شناخ

ظذ

سلام اولین بار بود که به وبت اومدم. خیلی جالب بود نمیدونستم معنیش این میشه. ان شا الله به امید یاری امام زمان (عج) موفق و موید باشی. zb

فرزانه کلهر

در سوره انبیا نامچند تن از انبیا الهی آمده است

فرزانه کلهر

جواب به سوال قرانی