تنها منکر ماشیح!

* ربی هلیل (قرن  4)، تنها کسی که لحنی شکاک در این باره دارد، می گوید: «ملت اسرائیل دیگر ماشیحی که ظهور کند، نخواهد داشت زیرا که در زمان حیزقیا (سلطان یهودا) بهرۀ خود را از او برده اند». (سنهدرین، 98  ب).
* در ردّ ادعای فوق گفته اند: اگر قرار بود از پیشینیان کسی ماشیح باشد، داود سزاوارتر بود چرا که آن پادشاه اسرائیل آن همه سرود در وصف جلال خدا تصنیف کرد و خدا را مدح و ثنا نمود ولی حیزقیا با آن همه معجزات و آیات که برایش نمایان شد، حتی یک سرود هم به درگاه خداوند نخواند.
* ربان یوحان بن زکای، دانشمند برجستۀ قرن اول، در بستر مرگ چنین می گوید: یک کرسی برای حیزقیا پادشاه یهود که دارد می آید، آماده کنید. این جملة مرموز علاوه بر پیش گویی ظهور ماشیح، می رساند که حیز قیا هم ماشیح بوده است

/ 11 نظر / 20 بازدید
نمایش نظرات قبلی
عرفان

ممنون از مطلب خوبت

فاطیما

آنچه قطعي و غيرقابل انكار است اينست كه : « او خواهد آمد » « به اميد آن روز »

فاطیما

سلام در اصل واژه اي دلپذير و آرامش بخش است كه نشان از ادب و سازش وهمدلي دارد . آري سلام مي تواند يك آغاز باشد ؛ آغازي كه فرجامش با ابديت در پيوند است . هنگامي كه دو انسان فرزانه و فرهيخته بناي ارتباط ميان خودشان را با حق پرستي و انسان دوستي پي ريزي كنند ، طبعاً انديشه هاي پر بار كارهاي سودمند و آثار سازنده و ماندگار بي شماري از ايشان بر جاي مي ماند و كليد هويداشدن اين همه تنها يك واژه است ؛ يك واژه اي دير آشنا و مهر آميز بنام « سلام » .

فاطیما

« سُلامٌ عُلَي آلِ يس » ( بر آستانِ جانان )

فاطیما

آنچه قطعي و غيرقابل انكار است اينست كه : « او خواهد آمد » « به اميد آن روز »

فاطیما

سلام خانم فاطمه مهدوی عزیز از تلاش زيبا و ستودنی شما سپاسگذارم