هویت ماشیح

* دربارۀ هویت ماشیح یا ناجی آینده، عقاید مختلفی اظهار شده است.
* اعتقاد عموم بر آن است که ظهور ماشیح و فعالیت های او در راه بهبود وضع جهان و تأمین سعادت بشر، قسمتی از نقشۀ خداوند در آغاز آفرینش جهان بوده است: «پیش از آنکه عالم هستی به وجود آید، هفت چیز آفریده شد؛ تورات، توبه، باغ عدن (بهشت)، جهنم، اورنگ جلال الاهی، بیت همیقداش، نام ماشیح». (پساحیم، 54 الف)
* در یک میدراش مؤخّر چنین اظهار شده است: «از آغاز خلقت عالم، پادشاه ماشیح به دنیا آمد، زیرا (لزوم وجود او) حتی پیش از آنکه جهان آفریده شود، به ذهن (خداوند) خطور کرد» (پسیقتا رباتی، 152 ب).
* همه دانشمندان یهود دربارۀ یک نکته متفق الرأی هستند که ماشیح یک انسان است که از طرف خدا مأمور انجام وظیفۀ خاصی خواهد شد. تلمود، هیچگاه اشاره ای به یک ناجی یا موجود فوق انسانی درمورد ماشیح ندارد.
* در اینکه ماشیح داود است یا از نسل او اختلاف است: برخی او را با داود پادشاه یکی می دانند و با استناد به آیه «بعد از آن بنی اسرائیل برگشته و خداوند خدای خود و داود پادشاه خویش را خواهند طلبید» (هوشع، 5:3)، می گویند: این پادشاه، ماشیح است. اگر او جزو زندگان است اسمش داود است و اگر جزو مردگان است (که بعدا زنده خواهد شد)، نامش داود است. (یروشلمی، براخوت: 5 الف).
مخالفان نظر فوق با اشاره به آیه: «نجات عظیمی به پادشاه خود می دهد و به ماشیح خویش احسان می کند، یعنی به داود و به ذریت او تا به ابد» (مزامیر، 51:18)، می گویند: در این آیه نوشته نشده است به داود، بلکه آمده است: به داود و به ذریت او (ایخا ربا، 51:1). ماشیح از نسل پادشاه داود خواهد بود و در ادبیات دانشمندان یهود ملقب به «فرزند داود» است. این اعتقاد عموم یهودیان است.

/ 11 نظر / 42 بازدید
نمایش نظرات قبلی
عرفان

راستی يادم رفت بگم اول

محتشمي

سلام و آرزوي سلامتي عزيز مهربان

سيد محسن

به نام حضرت دوست . سلام دوست بزرگوار . جلسه نقد وبلاگها اين هفته ميزبان و بلاگ روزهاي عاشقي http://wooingdays.blogfa.com مي‌باشد. . صميمانه منتظريم تا از عطر حضور شما در جمع‌مان استشمام كنيم . باشد كه دعاي دسته جمعيمان به اجابت نشيند و فرج مولا و مقتدايمان نزديك گردد . به نمايندگي از نويسندگان وبلاگ روزهاي عاشقي - سيد محسن . وعده ديدار ما : . يکشنبه: 14 / 11 / 86 ساعت 17 الي 19 - خيابان سيد جمال الدين اسد آبادي ( يوسف آباد ) - خيابان 21 - پارک شفق - فرهنگسراي دانشجو - سراي کتاب . . در پناه حضرت دوست

سید مصطفی

باسلام هدف از ایجاد وبلاگ bereta فقط ترویج معارف اهل بیت هست اگه امام زمان اجازه بدن. لذا بدون ذکر منبع هم میتونید از مطالب اون استفاده کنید. امیدوارم که مفید واقع بشه. البته تازه وبلاگ نویسی رو شروع کردم ممکنه اوایلش چیزی نداشته باشه. در مورد هر کاری که کمک به ترویج معارف اهل بیت ع داشته باشه هم در خدمتیم. یا علی به امید رسیدن غریب زهرا (عج)

sسید مصطفی

سلام گفته بودم بدون آدرس مطالب این وبلاگ رو استفاده کنید. چون بعضی از مطالب نیاز به آمادگی قبلی و شنیدن بعضی از حرف های پیش زمینه رو داره اگه اون مطالب رو خواستین استفاده کنین منبع رو هم بگین که اگه کسی خواست سوال کنه. متشکرم

سيد ايليا

از ذکر علی مدد گرفتیم آن چیز که میشود گرفتیم سلام وعرض ادب خدمت شما در برگی از صفحات عشق به مولای مظلومان بروزم و منتظر قدوم سبز شما دوست گرامی. در نامه ما ساه رویان امضای عنایت علی سبز

دايركتوري وبلاگهاي قرآني

با سلام خدمت شما دوست گرامی سایت" دایرکتوری وبلاگهای قرآنی" با توجه به معیار های خود جهت انتخاب وبلاگهای قرآنی ، وبلاگ شما را حائز شرایط دانسته و نام وآدرس وبلاگتان را در لیست وبلاگهای قرآنی خود ،گروه عمومی و موضوع مهدوی قرار داده است. شما نیز در صورت تمایل میتوانید لینک سایت را در وبلاگ خود قرار دهید. با تشکر