سخنان شهید مرتضی مطهری در انتظار فرج

انتظار فرج و آرزو و امید و دل بستن به آینده دو گونه است: انتظاری که سازنده و نگهدارنده است، تعهدآور است نیرو آفرین و تحرک بخش است، به گونه ای است که میتواند نوعی عبادت و حق پرستی شمرده شود؛ و انتظاری که گناه است، ویرانگر است، اسارت بخش است، فلج کننده است. این دو نوع انتظار فرج معلول دو نوع برداشت از ظهور عظیم مهدی موعود است؛ و این دو نوع برداشت به نوبه خود از دو نوع بینش درباره تحولات و انقلابات تاریخی ناشی میشود. بر داشت قشری از مردم از مهدویت و قیام و انقلاب مهدی موعود این است که صرفاً ماهیت انفجاری دارد؛ فقط و فقط از گسترش و اشاعه و رواج ظلمها و تبعیضها و اختناقها و حق کشی ها و تباهیها ناشی میشود؛ نوعی سازمان یافتن است که معلول پریشان شدن است. آنگاه که صلاح به نقطه صفر برسد، حق و حقیقت هیچ طرفداری نداشته باشد، باطل یکه تاز میدان گردد، جز نیروی باطل نیروئی حکومت نکند، فرد صالحی در جهان یافت نشود، این انفجار رخ میدهد و دست غیب برای نجات حقیقت نه اهل حقیقت زیرا حقیقت طرفداری ندارد از آستین بیرون میآید.

علیهذا هر اصلاحی محکوم است، زیرا هر اصلاح نقطه ای روشن است؛ تا در صحنه اجتماع دست نقطه روشنی هست، دست غیب ظاهر نمیشود بر عکس، هر گناه و هر فساد و هر ظلم و هر تبعیض و هر حق کشی، هر پلیدی ای به حکم اینکه مقدمه صلاح کلی است و انفجار را قریب الوقوع میکند رواست، زیرا «الغایات تبر المبادی» (هدفها و وسیله های مشروع را مشروع میکنند) پس بهترین کمک به تسریع در ظهور و بهترین شکل انتظار، ترویج و اشاعه فساد است.

اینجاست که گناه هم فال است و هم تماشا، هم لذت و کامجوئی است و هم کمک به انقلاب نهایی. اینجاست که این شعر مصداق واقعی خود را می یابد:

در دل دوست به هر حیله رهی باید کرد                               

 طاعت از دست نیاید گنهی باید کرد

این گروه طبعاً به مصلحان و مجاهدان و آمران به معروف و ناهیان از منکر با نوعی بغض و عداوت مینگرند، زیرا آنان را از تاخیر اندازان ظهور و قیام مهدی موعود (عجل الله تعالی فرجه ) میشمارند. برعکس اگر خود هم اهل گناه نباشند، در عمق ضمیر و اندیشه با نوعی رضایت به گناهکاران و عاملان فساد مینگرند، زیرا اینان مقدمات ظهور را فراهم مینمایند.

 

/ 6 نظر / 78 بازدید
طلبه خواهر

سلام وبلاگ زیبا وبسیار پرمحتوایی دارید. پیشنهاد می کنم از تصاویر مرتبط هم استفاده نمائید.

آواز عشق

سلام مطلبتون خیلی جای بحث داره چون یکی از معضلات جامعه ی جهانی امروز همین مساله است.خوشحالم که باعث بیداری جوانان هستید. در کارتون موفق باشید. من آپم یه سر بزنید. در پناه حق[گل]

از سخنان کوتاه عرفانی وزیبای علی نوشادی شبستری: محمد(ص) خاتِم نبوت و خاتَم انسانیت است. علی نوشادی شبستری‌ بهترین نسخه دردمندان تجویز امید در دلهای نا امیدشان است. علی نوشادی شبستری گوارایی جوی ازچشمهء آنست و سر چشمهء پاکی هاو زدودن گناه، نماز بی ریا ست. علی نوشادی شبستری آنچه هستیم ده درصد توان ماست. با صد در صد چه از ماست. علی نوشادی شبستری بترس !از شیشه گری که خرده شیشه زیادی دارد. علی نوشادی شبستری سرانجام جاری شدن قطرات عشق نزول باران رحمت است. علی نوشادی شبستری‌ مکث، پایان رقص زندگیست. علی نوشادی شبستری‌ تنها داعی مباش ساعی هم باش. علی نوشادی شبستری‌ دریا ریا کارنیست چرا که مرواریدهایش را در قلبش نگه می دارد. علی نوشادی شبستری‌ افکار مثبتِ جاری و ساری، زاینده رودند. علی نوشادی شبستری‌ صِله پایان فاصله است. علی نوشادی شبستری‌ امروزه اگر خاکی باشی رویت آسفالت می کشند. علی نوشادی شبستری قطره ای باش که دریا تشنه ات باشد. علی نوشادی شبستری قناعت، دروازه مناعت است. علی نوشادی شبستری عشق، ترانه زندگی و موسیقی ریتم آن است. علی نوشادی شبستری با زندگی انگلی، هیچ گُلی نخواهیم کاشت. علی نوشادی

برای دوستی راستین، باید آستین بالا زد. علی نوشادی شبستری عدالتی نیست، هرجا که بَشر به شَرّ روی آرَد! علی نوشادی شبستری افکاری که زاینده نیست پاینده نیست. علی نوشادی شبستری دروغگو چون یخی است که از خجالت آب خواهد شد. علی نوشادی شبستری برای مشاهده سخنان جدید ایشان به وب سایت noshadishabestari.blogfa.com مراجعه فرمائید.