نامه های آن حضرت


امام زمان (عج) توقيعات متعددي به برخي از نايبان خاص، يا نايبان عام و يا بعضي از شيعيان و پيروان خود دارد. بعضي از اين نامه ها در جواب برخي پرسشها و بعضي ديگر ابتدائا از جانب آن حضرت صادر شده است. محتواي اين نامه ها حاوي مسائل متعدد و مختلفي است. مسائلي همچون : پرسش و پاسخ هاي فقهي، نقش امام در دوران غيبت، برخي هشدار ها و پيشگويي ها،تاييد و تكذيب برخي افراد، وظائف منتظران، مرجعيت فقها در عصر غيبت و...
افزون بر توقيعات ، از ان حضرت سخنان فراواني نيز در باب مسائل مختلف به يادگار مانده است. اين سخنان از جانب كساني نقل شده است كه به حضور حضرت شرفياب شده اند. محمد بن عثمان عمري دومين سفير آن حضرت مي گويد: آن حضرت را براي آخرين بار در كنار خانه خدا ديدم كه چنين مي گفت:بار خدايا آنچه كه به من وعده كردي انجام ده. و ديدم كه در مستجار پرده كعبه را گرفته و عرضه مي دارد: بار خدايا انتقام مرا از دشمنانم بگير.
در انتها مناسب است به بخشي از نامه آن امام همام به شيخ مفيد اشاره شود:
بارالها! به ما توفيق فرمانبرداري، و پرهيز از گناه و نافرماني، و نيت پاك و بي آلايش، و شناخت و معرفت به آنچه نزد تو ارزشمند است، عطا فرما، و ما را به هدايت و پايداري، گرامي دار، و زبان ما را به صدق و صواب بر كلام حكيمانه و شايسته گويا ساز، و دل ما را از علم و معرفت لبريز فرما، و شكم ما را از طعام حرام و شبهه ناك پاك گردان، و دست ما را از ظلم و تعدي و تجاوز بازدار، و چشم ما را از گناه و خيانت محفوظ دار، گوش ما را از شنيدن سخنان بيهوده و غيبت مسدود گردان.
بر گرفته از کتاب پيدای پنهان

/ 4 نظر / 37 بازدید
ایران

من سوالی دارم که ذهن بسیاری مثل من را اشغال کرده اینکه میگویند اقای خامنه ای نایب امام زمان است،مگر امام زمان خود نایبش را تعیین نمیکند ؟ایا ایشان از طرف امام عصر منصوب به این مقام شدند؟