چند آیه درباره وجود صاحب الزمان

با سلام خدمت دوستداران امام زمان عج الله تعالی فرجه الشریف

 185875_orig-2.jpg

 7- « فَاستَبِقُوا الخَیراتِ اَینَما تَکُونُوا یأتِ بِکُم اللهُ جَمیعاً »
« پس به خوبی ها و نیکی ها پیشی گیرید هر کجا باشید خداوند همه شما را خواهد آورد .»
در روایات فراوانی که از ائمه معصومین ( ع) رسیده جملة « اَینَما تکُونُوا یَأتِ بِکُم اللهُ جمیعاً » به اصحاب و یاران مهدی موعود (ع) تفسیر شده است .
          امام صادق ( ع) در باره این آیه از قرآن کریم فرمود : در باره قائم (عج) و اصحاب او نازل شده بدون قرار و وعده قبلی جمع خواهند شد .
    امام باقر ( ع) پیرامون این آیه می فرماید :« خیرات ولایت است و فرموده خداوند که هر جا باشید خداوند همه

  « وَ لِنُبلونّکُم بِشَیءٍ مِنَ الخَوفِ وَ الجوعِ وَ نَقصٍ مِنَ الاَموالِ وَ الاَنفُسِ وَ الثَّمَراتِ وَ بَشِّرِ الصّابِرینُ» .« و البته شما را به چیزی از ترس و گرسنگی و کمبودی از اموال و جانها و ثمرات    می آزماییم . و مژده ده صبر پیشگان ر

 - عبدالعلی ، العروسی الحزویری ،« تفسیر نور الثقلین  » ، ترجمه : جواد حسینی ، ج 4 ، ص 110.
- محمّد جواد ، مولوی نیا، « سیمای مهدویت در قرآن » ، ص  12 .
- سوره بقره  ،  آیه 148 .
- محمّد ابن ابراهیم ، نعمانی ، « الغیبه نعمانی » ، باب 14 ، ص 241 .
- عبدالعلی ، العروسی الحزویری ، همان ، جلد1، ص 139.
- سوره بقره ، آیه 155 .

                 امام صادق (ع ) فرمود :« به ناچار پیش از قیام قائم سالی خواهد بود که مردم در آن گرسنگی کشند و ترس شدیدی از جهت کشتار به آنان رسد . و در اموال و جانها و میوه ها کمبودی حاصل گردد . و البته این مطلب در قرآن به روشنی آمده و سپس همین آیه را تلاوت فرمود .»
9- « قالَ رَبَّ فَانظُرنیِ اِلَی یومٍ یُبعَثُونَ . قَالَ فَانَّک منَ المُنظَرِین اِلَی یومِ الوقت المَعلُومِ » شیطان گفت :« پروردگارا مرا تا روز رستاخیز مهلت ده و زنده بگذار فرمود : تو از مهلت یافتگانی در امانی تا روز رستاخیز بلکه تا روز و وقت معینی»

             ابلیس وقتی از درگاه خدا رانده شد و احساس کرد که آفرینش انسان سبب بدبختی او شد . آتش کینه در دلش شعله ور گشت تا انتقام خویش را از فرزندان آدم بگیرد . هر چند مقصد اصلی خود او بود نه آدم و نه فرمان خدا . ولی غرور و خود خواهی توأم با لجاجت به او اجازه نداد این واقعیت را درک کند . لذا از درگاه خدا چنین تقاضا کرد که مرا تا روز رستاخیز مهلت ده خداوند هم خواسته اش را پذیرفت ولی تا وقت و زمان معینی ، نه تا روز رستاخیز.
                امام صادق در جواب شخصی بنام وهب که پیرامون این آیه و وقت معلوم از او سؤال کرد فرمود :« وقت معلوم در این آیه روز قیامت نیست. بلکه وقت معلوم روز قیام قائم آل محمّد ( ص) است . هرگاه خداوند او را برانگیزد ابلیس می آید در حالیکه بر زانو هایش راه می رود و می گوید : ای وای از این روزگار . آنگاه پیشانی او گرفته می شود و گردنش زده می شود و این هنگام همان وقت معلوم است که مدت او به پایان می رسد .»
 - « یُرِیدوُنَ لیُطفئُوا نُورَ اللهِ بِأَفواههِم وَ اللهُ مُتِمّ نُورِهِ وَ لَو کَرِهَ الکَافرونَ .»
« آنها می خواهند نور خدا را با دهان خود خاموش سازند ولی خدا نور خود را کامل می کند هر چند کافران خوش نداشته باشند .»
             روایتی از امام موسی بن جعفر : محمّد بن فضیل از حضرت ابوالحسن موسی بن جعفر روایت کرده که از او پیرامون این آیه سؤال کردم . امام فرمود :« می خواهند ولایت امیر المؤمنین را با دهان خود خاموش نمایند . عرض کردم و خداوند تمام کننده نور خود است . امام در توضیح فرمود : خداوند تمام کننده امامت است به دلیل فرموده خود :
 .: . عرضه داشتم . اوست خدایی که رسولش را به هدایت و دین حق فرستاد ؟ فرمود : یعنی اوست خدایی که رسول خویش را به ولایت    وصی خود امر فرمود : و ولایت همان دین حق است .
: گفتم تا بر همه دین غالب گرداند؟ امام در توضیح آن فرمود : یعنی آن را بر تمامی ادیان هنگام قیام حضرت قائم ( عج) غالب سازد . و اینکه خداوند فرموده : و خداوند تمام      کنندة نور خداست . یعنی ولایت قائم را به مرحله تمام و کمال می رساند. و اینکه می گوید : و هر چند کافران را خوش نیاید . یعنی هر چند کافران به ولایت علی ( ع) اکراه دارند .»

 - محمّد ابن ابراهیم ، نعمانی ،همان ، ص 132
- سوره حجر، آیات 36،37، 38.
- در اینکه یوم « الوفت المعلوم » چه روزیست بین مفسران اختلاف است . بعضی گفته اند منظور پایان این جهان    و برچیده شدن دوران تکلیف است. بعضی گفته اند وقت معلوم زمان معینی است که تنها خدا می داند . بعضی گفته اند منظور روز قیامت است.
  - محمّد جواد، مولوی نیا ، همان ، ص 16و 17
- سوره صف ، آیه 8 .
- محمّد ابن یعقوب ، کلینی ، « اصول کافی » ،  جلد 1 ، ص  432 .

/ 5 نظر / 24 بازدید
محمد

سلام دوست عزيز خیلی باحال بود يه وسيله برات گذاشتم بهم سر بزني منتظرتم °°°°°°°°°°°°|/ °°°°°°°°°°°°|_/ °°°°°°°°°°°°|__/ °°°°°°°°°°°°|___/ °°°°°°°°°°°°|____/ °°°°°°°°°°°°|_____/ °°°°°°°°°°°°|______/ °°°°°°______|_________________ ~~~~/_________________\~~~ ~~~~ ~~~~~/______________\~~~~~~~~~~~~~~~~~~ ,.-~*´¨¯¨`*•~-.¸,.-~*´¨¯¨`*•~-.¸,.-~*´¨¯¨`*•~-.¸,.-~* ¯´¨ ¨`*•~-.¸..... *•~-.¸,.-~*´¨¯¨`*•~-.¸,.-~*´¨¯¨`*•~-