توضیح واژگان یهود. قسمت سوم ( هفت قانون نوح)

 درتوضیح واژگانی در خصوص دین یهود گفته شد کتاب مقدس یهودی را به این دلیل"عهد" می گویند که بنابر تورات خدا با قوم اسرائیل پیمان بست که ایشان در قبال رعایت احکام شریعت (تورات)، قوم محبوب و برگزیده خدا شوند.

 شرط تحقق این عهد آن است که یهودیان به همه احکام تورات گردن نهند.بر اساس تعالیم یهودی، پیام تورات برای همه آدمیان است نه فقط قوم اسرائیل و اگر غیریهودیان به هفت قانون اخلاقی تورات که از آن به" قوانین هفت گانه نوح" تعبیر می شود وفادار باشند رستگار می شوند.این هفت قانون کمترین وظیفه اخلاقی همه انسان هاست و نکته مهم در خصوص این قوانین آن است که بیشتر این هفت قانون در طبیعت و فطرت آدمی ریشه دارند و عقل آدمی بدون نیاز به وحی بر رعایت آنها تاکید میکند.این هفت قانون که رعایت آنها محل اتفاق همه بنی بشر است از آن جهت " قوانین نوح"Noachide Laws نام گرفته اند که خدا پس از طوفان با " فرزندان نوح" پیمان بست تا دیگر انسان ها را با طوفان هلاک نکند و در قبال آن، انسان ها نیز باید این احکام هفت گانه را به جا آورند.

(تفسیر حاخامی ِپیدایش؛ 19-17)

از هفت قانون مورد بحث، شش قانون در سیاق نهی است و یکی در سیاق امر: 

۱-بت مپرستید

۲-کفر مگویید

۳-خون انسانی را مریزید

۴-از گناهان جنسی بپرهیزید

۵--دزدی مکنید

۶-گوشت حیوان زنده را مخورید

۷-یک دادگاه عدالت برپای دارید

/ 1 نظر / 33 بازدید
محمد حسین رمضانیان

وبلاگ تخصصی ازدواج_مطالب زن و شوهری_دوران عقد_خواستگاری_تربیت فرزند_و برای زن و شوهرها در تمام سنین. www.valedein.persianblog.ir محمد حسین رمضانیان ۱٠:۳٤ ‎ق.ظ - دوشنبه، ۱٢ فروردین ۱۳۸٧ عرض سلام.فوق العاده استفاده کردم.اگه سرتون گرفت یه سر به وبلاگ تخصصی ازدواج بزنید. یاعلی www.valedein.persianblog.ir